Co čtu 7-23

Co čtu 7-23

Červenec / 2023
31.7. 2023 Brno

Jasunari Kawabata: Tanečnice z Izu a jiné prózy. Knížku jsem koupila v antikvariátu a byly to trochu nervy, protože jsem si ji chtěla vzít k moři a hrozilo, že nepřijde poštou včas. Nakonec to dopadlo dobře. Kawabata byl mistrem krátkých povídek, které pojmenoval povídky na dlaň. Forma přesně podle mého vkusu. Rytmizované bezčasí, které moře vytváří, má na mě v prvních dnech po příjezdu hypnotizující účinky. Japonské příběhy jsou jako koření, jehož stačí špetka a dny dostávají novou, neočekávanou příchuť.

Pro vyvážení chutí zmíním jednu z  nesčetných faset Kawabatových textů. Opakovaně mě přepadala vděčnost za to, že jsem se nenarodila jako žena v Japonsku.

Pražské egyptologické studie PES 06/2017. Toto speciální číslo je věnováno Zbyňku Žábovi, ke stoletému výročí od jeho narození. Zbyněk Žába, původně klasický filolog, byl žákem a nástupcem Františka Lexy. Přes všechny jeho aktivity, vedoucí k prominentnímu postavení naší egyptologie ve světě, byla jeho doménou staroegyptská literatura. Tohle číslo má nevšední atmosféru, kterou dotvářejí nádherné fotky z dob, kdy každému snímku předcházela jakási úvaha. Obálce jsem opatřila patinu na skalnatém pobřeží Jadranu, zatímco jsem vyhlížela supy.

 

Kategorie

Chronologicky

Předchozí článek

Další článek