Co čtu 7-23

Co čtu 7-23

Červenec / 2023
31.7. 2023 Brno

Jasunari Kawabata: Tanečnice z Izu a jiné prózy. Knížku jsem koupila v antikvariátu a byly to trochu nervy, protože jsem si ji chtěla vzít k moři a nebylo jisté, jestli stihne přijít poštou včas. Nakonec všechno dopadlo přímo výtečně. Kawabata byl mistrem krátkých povídek, které pojmenoval povídky na dlaň. Forma přesně podle mého vkusu. Moře přikouzlilo během pár dnů rytmizované bezčasí a japonské příběhy se s ním mísily jako koření, kterého stačí špetka a vzniká nový omamný druh přítomnosti.

Pro vyvážení chutí zmíním jednu z  nesčetných faset Kawabatových textů. Opakovaně mě přepadala vděčnost za to, že jsem se nenarodila jako žena v Japonsku.

 

Pražské egyptologické studie PES 06/2017. Toto speciální číslo je věnováno Zbyňku Žábovi, ke stoletému výročí od jeho narození. Zbyněk Žába, původně klasický filolog, byl žákem a nástupcem Františka Lexy. Přes všechny jeho aktivity, vedoucí k prominentnímu postavení naší egyptologie ve světě, byla jeho doménou staroegyptská literatura. Tohle číslo má nevšední atmosféru, kterou dotvářejí nádherné fotky z dob, kdy měl každý snímek hodnotu. Obálce jsem opatřila patinu na skalnatém pobřeží Jadranu, zatímco jsem vyhlížela supy.

 

Kategorie

Chronologicky

Předchozí článek
Další článek