Co čtu 9-23

Co čtu 9-23

Září / 2023
30. 9. 2023 Brno

Boleslaw Michalek: Film, umění ve vývoji. Po dlouhé době jsem se ocitla v kavárně Era. Musím přiznat, že na mě působí pořád stejně bezútěšně. Můj vztah k funkcionalismu je sice hluboký, ale složitý, a i když se snažím o objektivitu, z Ery převládá dojem oživování neoživitelného.

Tentokrát zdejší náladu umocnil bazar knih v prvním patře. Ležely všude na stolech, v přítmí a tichu opuštěných kavárenských židlí, marně vyhlížejících své hosty. Spolehla jsem se na intuici. Během chvilky jsem objevila vynikající knížku o dějinách filmu. Za třicet korun.

Knihu napsal Boleslaw Michalek, filmový teoretik a dlouholetý šéfredaktor polského časopisu Film. Čiší z ní láska k dané oblasti a její hluboká znalost, obrovský kulturní přehled a schopnost jít k podstatě věci.  Žádné pošramocené ego, autor neřeší sám sebe, ale film. Obzvláště oceňuji, že svůj pohled nesvazuje chronologií, ale spíše sleduje dynamiku vztahu filmu a společnosti. Titul Film, umění ve vývoji vyšel v roce 1980. Kvalita tisku obrázků nevyhnutelně nižší, kvalita textu vysoká.

 

Salman Rushdie: Jazyky pravdy. Tato kniha rozhodně nestála třicet korun, ale Salman Rushdie je pro mě něco jako časem ověřená značka, takže jsem se rozhodla tento měsíc investovat nemalou sumu právě do jeho esejí. Kniha je velkorysá ke čtenáři už co do počtu stran, takže vezme nějaký čas, než ji obsáhnu. Navíc je teď období, kdy mi na čtení příliš času nezbývá. Píšu Henrietu.

 

nikola klanicová

Kategorie

Chronologicky

Předchozí článek

Další článek